Jak správně vybrat obuv

Základní zásady při nákupu obuvi

Každá obuv musí odpovídat vašim fyziologickým předpokladům. Dámská chodidla se vyskytují v daleko více rozličných tvarech, proto je potřebný dostatečný čas na výběr.

Důležité je obuv vyzkoušet ve stoje přímo na chodidle. Pozor na rozdílnost chodidel u jednoho člověka proto vždy zkoušejte obě boty. Je mnoho těch, jejichž chodidla jsou nějakým způsobem odlišná. Vybírejte obuv o půl centimetru větší, než je vaše velikost. Umožněním volného pohybu prstů v botě zabráníte jejich možné deformaci. Rozlišujte obuv podle způsobu užití. Výběr obuvi vždy konzultujte s personálem prodejny, který odbornou radou může přispět k vaší spokojenosti.

Zvýšení komfortu nošení obuvi pomocí vkládacích stélek a dalších doplňků. Vložky jsou k dostání v několika druzích a mimo jiné pomáhají nositeli obuvi řešit určitý problém. Např. s plochou nohou, nadměrnou potivostí, pálení chodidel, či pocit příliš studených nohou. Kvalitní vložka může splňovat mnoho funkcí. Působí preventivně proti obtížím způsobeným plochou nohou. Může být protiskluzová a zajišťovat pevné obutí v botách s vysokým podpatkem. Důležitá je podpora klenku a střední části klenby. V naší nabídce najdete vložky z latexové pěny, vložky s uhlíkovou vrstvou, která absorbuje pachy, vložky tepelně izolační z přírodní vlny nebo
vložky kožešinové. Dále pro zpříjemnění chůze i malé velikostní korekce obuvi nabízíme půl vložky, špičky, patěnky a to v provedení z latexu nebo gelové.

Aby Vám obuv jana dobře sloužila

Životnost Vaší obuvi závisí také na jejím správném udržování a ošetřování. Obuv často střídejte, zejména v deštivém počasí. Po vyzutí obuvi ji napněte na napínáky odpovídající velikosti. Při obouvání obuvi, zejména uzavřeného střihu, používejte obouvací lžíce. Nezapomeňte, že nerovnoměrná kresba líce a částečná rozdílnost povrchu je charakteristická pro přírodní useň. Počítejte s tím, že při zvýšeném pocení nebo provlhnutí obuvi může usňová obuv částečně pouštět barvu. Opotřebená usňová podešev se běžně a včas opravuje v rámci základní údržby uživatele. Vrchová useň není neomezeně odolná vůči vlhkosti.

Na jaký účel boty potřebuji ?

Pro každý účel je vhodný jiný druh bot. Účelovost ovlivňuje použitý materiál, konstrukci provedení a způsob údržby obuvi. Velice tedy záleží na způsobu užití bot, které si chceme koupit.

Vycházkové BOTY - celoroční nebo zimní

  • obuv k nošení po místních komunikacích
  • vyznačuje se mohutnější a trvanlivější konstrukcí spodku než obuv společenská
  • střih svršku i použité materiály se vyznačují velkou pestrostí druhů materiálů

Společenské BOTY

  • je určena především pro krátkodobé nošení v interiéru
  • jedná se většinou o celo usňovou obuv klasických střihů s usňovou podešví spojenou s vrškem lepením

BOTY pro volný čas

  •  obuv k nošení při sportovně-rekreačních a rekreačně-vycházkových příležitostech, na delší vzdálenosti i v mírném, upraveném přírodním prostředí
  • obuv s pevnější konstrukcí svršku a robustním spodkem

Domácí BOTY

lehká, převážně textilní obuv jednoduché konstrukce určená k nošení v místnostech

Při výrobě obuvi se dnes využívá široká škála materiálů a jejich kombinací. Mezi základní vrchové materiály patří useň, plastické, pryžové a textilní materiály. Každý materiál má vlastní označení a specifické vlastnosti. Rozdílnosti jsou dány nejen vzhledem, ale i různými fyzikálně - mechanickými vlastnostmi, jejich životností a požadavky na ošetřování. Materiál významně ovlivňuje užitnou hodnotu obuvi a v mnoha případech určuje účel jejího použití.

Znalost vlastností jednotlivých materiálů omezuje možnost špatného výběru obuvi a zajistí následnou spokojenost spotřebitele.

informace o složení bot jana

 

Usňová (kožená) - má vynikající hygienické vlastnosti, je pohodlná a přizpůsobivá
Textilní - velmi vhodná do zimní obuvi, protože výborně tepelně izoluje
Syntetická - snadno se udržuje a nazouvá. Má omezenou prodyšnost, což může způsobovat zvýšené pocení

Usňová (kožená) - má komfortní vzhled, je lehká, výhradně určená do interiérů. Trpí vysokou oděrností a je nevhodná do vlhkého prostředí
Pryžová - vyznačuje se vynikající odolností vůči opotřebení, je pružná, vhodná do každého počasí. Má výborné tepelně-izolační vlastnosti a snadno se udržuje.
Syntetická - je pružná, snadno se udržuje. Vůči opotřebení středně odolná. Má průměrné tepelně-izolační vlastnosti, v obtížném terénu klouže a nepřizpůsobivostí.

Useň (Kůže)

Nejčastěji používaný přírodní materiál s ideálními vlastnostmi pro výrobu obuvi. Používané kůže - hověziny, vepřovice, koziny, teletiny, reptilie Useň je prodyšná, měkká, má velmi dobré absorpční schopnosti a je schopna se přizpůsobit individuálnímu tvaru nohy. Rozeznáváme několik základních druhů usní:

  • Hladká useň má jemně strukturovaný povrch s malými póry, který může být zpracován v matu nebo lesku.
  • Lakovaná useň s hladkým a vysoce lesklým povrchem, který je docílen lakovou úpravou usně. Její povrch je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz.
  • Nubuk je useň broušená po líci. Podkategorií je tzv. "psavý nubuk", který nechává i po velmi jemném kontaktu prstů nebo jiných předmětů na líci stopy odstranitelné dalším přetřením nebo překartáčováním.
  • Spodková useň je druh usně, která se používá na výrobu podešví pro společenskou obuv. Je velmi citlivá na vlhko a nerovný povrch.
  • Povrstvená useň

Další materiály

Syntetické materiály - PVC, PU, pryž - plasty, koženky, poromery - tyto materiály svým vzhledem často připomínají useň, ale jejich vlastnosti nedosahují kvality přírodních usní - prodyšnost, absorpce, přizpůsobivost. Je vhodné je kombinovat s prodyšnými podšívkami, novými, rychle se prosazujícími materiály z PVC a PU. Nové možnosti v barevnosti a tvarování inspirují pro vznik nových výrobkových skupin, zejména v mladé módě. Vedle již zmíněných vlastností, které jsou přínosem pro vzhled obuvi, je dalším jednoznačným argumentem pro jejich používání nízká cena.

Textilní materiály - tkané, netkané - používá se na lehčí, často letní nebo domácí obuv. Nejaktuálnějším vrchovým materiálem na bázi textilu je streč, který poskytuje dostatečné pohodlí pro nošení. Tento materiál je prodyšný, snadno se udržuje a má dostatečnou trvanlivost a odolnost.

  • Poromery jsou syntetické usně, které se svým vzhledem i fyzikálními vlastnostmi podobají přírodním usním. Jsou velmi jednoduché na údržbu a péči.
  • Pryž mají obdobné vlastnosti jako plastové materiály, používají se na speciální pracovní ochrannou obuv.
  • Kombinované materiály používají se zejména u sportovní obuvi, kde umožňují nekonečné barevné a střihové inovace.
  • Vodenepropustná membrána tento speciální materiál zajišťuje voděnepropustnost a prodyšnost obuvi (např. GORE-TEX). Používá se zejména pro turistickou a sportovní obuv.

Podešve

Podešve jsou nejvíce namáhavé spodkové dílce, které přichází do styku s povrchem, po kterém se pohybujeme. Mají chránit nohu před chladem, horkem, nerovností terénu, před ostrými předměty apod. Druhy podešví:

  • Usňová - její typickou vlastností je změna barvy (ztmavnutí), zvláště při trvalejším vystavení účinkům slunečních paprsků. Je vhodná jako obuv taneční, manažerská. Při každodenním dlouhodobém nošení je nutná oprava. Vhodné jsou kombinace s pryžovými dílci na nášlapné části.
  • Pryžová - je pružná, vhodná do každého počasí, snadno se udržuje. Nejlehčí forma - Styropor - použití u domácí obuvi.
  • Syntetická - je pružná, snadno se udržuje, vůči opotřebení středně odolná, v obtížném terénu klouže.

Výrobní způsob

Způsob, jakým je spojen spodek obuvi se svrškem, výrazně ovlivňuje funkci a údržbu obuvi.

  • Obuv lepená - nejčastěji používaná technologie, kdy je spodek obuvi ke svršku připevněn lepením. Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna promáčením nebo propocením obuvi, při neopatrné chůzi může dojít k mechanickému uvolnění lepeného spoje (ukopnutí).
  • Obuv flexiblová - obuv vyrobená tímto způsobem je velmi pohodlná, lehká, ohebná (flexibilní) s efektním prošívaným okrajem. Zvýšená ohebnost je daná tím, že svršek obuvi je přišíván přímo ke spodku bez nutnosti použití napínací stélky. Nevýhodou obuvi je její omezená vodonepropustnost, která je daná právě přišitím svršku ke spodku. Proto je tato obuv určena především do suchého prostředí. Při zvýšené vlhkosti může dojít k promáčení obuvi.
  • Obuv s přímo tvářeným spodkem - spodek obuvi je ke svršku připevněn lisováním, vstřikováním nebo odléváním. Takto je vyráběna především obuv sportovní a obuv pro volný čas. Kvalita spoje i samotného spodku obuvi je dána použitým materiálem.
  • Obuv rámová - spojení spodku se svrškem je provedeno nepřímo přišitím k obšívacímu rámu. Spojení svršku a spodku obuvi tímto způsobem je velmi pevné a odolné.